Geodetsko Snimanje i Ucrtavanje Objekata u Katastar

Geodetsko Snimanje i Ucrtavanje Objekata u Katastar

Kontent Tabela

Geodetsko snimanje objekta je proces evidentiranja nepokretnosti u katastru, što omogućava dobijanje upotrebne dozvole, uknjižbu vlasništva, sprovođenje postupka legalizacije, dokazivanje vlasništva za potrebe kupoprodaje, nasleđivanje, zakup, hipoteke i sl. U ovom blog postu ćemo se usredsrediti na geodetsko snimanje i ucrtavanje objekata u katastar.

Šta podrazumeva geodetsko snimanje objekata?

Svaki izgrađeni građevinski objekat mora biti ucrtan i evidentiran na katastarskim planovima kako bi zvanično postojao. Geodetsko snimanje objekata podrazumeva:

  • ucrtavanje objekta u katastar
  • snimanje i ucrtavanje izgrađenih objekata, kuća, garaža
  • snimanje i ucrtavanje podzemnih objekata

Objekti za koje se vrši geodetsko snimanje mogu biti stambeni, pomoćni i privredni.

Zašto je važno geodetsko snimanje i ucrtavanje objekata u katastar?

Geodetsko snimanje objekata omogućava vlasnicima da legalno poseduju svoju imovinu i da je prodaju, naslede, zakupljuju ili hipotekarno opterećuju. Takođe, geodetsko snimanje je zakonska obaveza i omogućava državi da upravlja katastrom, čime se osigurava da se katastarski podaci redovno ažuriraju i da se nelegalne gradnje i promene u vlasništvu otkrivaju na vreme.

Geodetsko snimanje podzemnih vodova

Geodetsko snimanje podzemnih vodova je takođe zakonska obaveza. Investitori često žele da snime podzemne vodove kako bi se mogli uknjižiti vlasništvo na izvedenim radovima i kako bi mogli da dobiju nadoknadu za štetu koja može nastati usled oštećenja podzemnih vodova.

Proces geodetskog snimanja podzemnih vodova obuhvata:

  • ucrtavanje vodova
  • snimanje vodova (vodovi se snimaju prilikom njihovog postavljanja – izgradnje, tj. pre zatrpavanja)
  • evidentiranje promena na katastarskim planovima vodova
  • snimanje i ucrtavanje vodovoda, kanalizacija, električnih kablova

Zašto je geodetsko snimanje i ucrtavanje objekata i vodova važno?

Geodetsko snimanje i ucrtavanje objekata i vodova je važno iz više razloga. Kao što smo već pomenuli, ucrtavanje objekata u katastarske planove je zakonska obaveza i neophodno je za dobijanje upotrebne dozvole, uknjižbu vlasništva i sprovođenje postupka legalizacije.

Takođe, kada se objekat ucrta u katastarske planove, on postaje zvanično evidentiran i prepoznatljiv na zvaničnim dokumentima, što može biti od koristi u slučaju kupoprodaje, nasleđivanja, zakupa ili hipoteke.

Ucrtavanje podzemnih vodova takođe je važno jer se na taj način vodovi zvanično evidentiraju i postaju prepoznatljivi na zvaničnim dokumentima. To je od posebnog značaja u slučaju oštećenja vodova, jer se na taj način lakše utvrđuje odgovornost za štetu i obezbeđuje nadoknada.

Geodetsko snimanje i ucrtavanje objekata i vodova takođe je važno iz perspektive urbanističkog planiranja. Precizno ucrtavanje objekata i vodova na katastarskim planovima omogućava gradskim planerima da planiraju urbani prostor na najbolji mogući način. Na primer, kada se planira izgradnja nove ulice ili javnog parka, potrebno je znati gde se tačno nalaze objekti i vodovi kako bi se izbegle nepredviđene situacije.

Kako se vrši geodetsko snimanje i ucrtavanje objekata i vodova?

Geodetsko snimanje i ucrtavanje objekata i vodova obavlja se uz pomoć specijalne opreme i softvera. Geometar koristi različite instrumente, kao što su totalne stanice, GPS uređaji, nivoi i drugi, kako bi precizno izmerio položaj objekata i vodova na terenu. Na osnovu tih merenja, izrađuje se elaborat sa podacima o merenjima.

Elaborat se potom obrađuje u softveru za geodetsko snimanje i ucrtavanje objekata i vodova. Softver omogućava geometru da precizno ucrtava objekte i vodove na katastarskim planovima, da vrši izmene na planovima i da pravi nove planove.

Kada se objekat ili vod ucrta u katastarske planove, elaborat se predaje u nadležni katastar. Nakon obrade elaborata, izvršava se tehnički prijem i izdaje se upotrebna dozvola za predmetni objekat.

Geodetsko snimanje i ucrtavanje objekata i podzemnih vodova su od izuzetne važnosti za mnoge situacije u kojima se koriste nekretnine. Bez tačnih i pouzdanih podataka o položaju i karakteristikama objekta ili voda, mogu nastati ozbiljni problemi i rizici, kako za investitore i vlasnike nekretnina, tako i za druge korisnike.

Evidentiranje objekata u katastru omogućava vlasnicima da dobiju upotrebnu dozvolu, uknjiže vlasništvo, sprovedu postupak legalizacije, dokazuju vlasništvo za potrebe kupoprodaje, nasleđivanja, zakupa, hipoteka i drugih pravnih poslova. U slučaju štete ili drugih nezgoda koje mogu da ugroze vlasništvo ili zdravlje ljudi, precizno snimanje i ucrtavanje voda i drugih podzemnih instalacija omogućava identifikovanje tačnog mesta gde se dogodila nezgoda i precizno utvrđivanje odgovornosti.

Zakljucak

Ukratko, geodetsko snimanje i ucrtavanje objekata i podzemnih vodova su ključni koraci u procesu izgradnje, održavanja i upotrebe nekretnina. Ovaj postupak obezbeđuje neophodne podatke za izdavanje dozvola i legalizaciju objekata, te pomaže u sprečavanju problema i nezgoda koje mogu nastati usled neadekvatnog snimanja i ucrtavanja.

Ako želite da saznate više o formiranju građevinskih parcela, pročitajte naš članak o ovoj temi. Za sve one koji se bave projektovanjem građevinskih objekata, preporučujemo članak o izradi katastarsko-topografskih planova. Takođe, pogledajte naš tekst o situacionim planovima i njihovoj važnosti za izgradnju objekata i infrastrukture.

podeli vezu

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *