Formiranje Građevinskih Parcela: Šta Treba da Znate

Formiranje Građevinskih Parcela

Kontent Tabela

Građevinska parcela je ključni element u procesu dobijanja građevinske dozvole i predstavlja postupak kojim se od jedne ili više katastarskih parcela formira zasebna, građevinska parcela. U ovom blog postu ćemo objasniti šta je građevinska parcela, kako se formira i koji su uslovi za dobijanje građevinske dozvole.

Šta je Građevinska Parcela?

Građevinska parcela je zaseban deo zemljišta koji se koristi za gradnju objekata, a koji se formira od jedne ili više katastarskih parcela. Građevinska parcela mora da zadovoljava određene uslove u pogledu veličine, pristupa javnoj saobraćajnici i drugih urbanističkih uslova koji su važeći za to područje.

Koji su Uslovi za Formiranje Građevinskih Parcela?

Da bi se formirala građevinska parcela, neophodno je da katastarska parcela ispunjava uslove iz urbanističkih planova koji su važeći za to područje. Ovi uslovi se odnose na površinu, širinu prednjeg fronta i pristup javnoj saobraćajnici. Takođe, građevinska parcela se može formirati samo u području koje je planskim dokumentima definisano kao Gradsko građevinsko zemljište.

Važno je napomenuti da svaka lokalna samouprava može imati dodatne uslove i propise koji se odnose na formiranje građevinskih parcela, tako da je preporučljivo konsultovati se sa nadležnim organima pre nego što započnete proces.

Koji je Postupak Formiranja Građevinskih Parcela?

  1. Konsultujte se sa lokalnom samoupravom: Pre nego što započnete proces formiranja građevinskih parcela, najbolje je da se konsultujete sa lokalnom samoupravom kako biste razumeli sve uslove i propise koji se odnose na vaše područje.
  2. Angažujte licenciranog geometra: Posao geodetske organizacije i licenciranih geometara je da izrade Projekat geodetskog obeležavanja i Elaborat geodetskog obeležavanja, koji se potom provodi u katastru.
  3. Podnošenje zahteva za parcelaciju/preparcelaciju ili lokacijsku dozvolu: Građevinska parcela se formira na osnovu potvrde projekta parcelacije (ukoliko se vrši deoba parcela – parcelacija/preparcelacija), ili na osnovu lokacijske dozvole (ukoliko se ne vrši deoba parcela – parcelacija/preparcelacija).
  4. Provera uslova i odobrenje: Katastar će proveriti da li su ispunjeni svi uslovi prema važećim urbanističkim planovima i propisima. Ukoliko su svi uslovi zadovoljeni, katastar će formirati građevinsku parcelu.
  5. Upis u katastar: Nakon što katastar formira građevinsku parcelu, ona se upisuje u katastarske knjige. Ovaj korak je važan jer obezbeđuje pravnu osnovu za izdavanje građevinske dozvole.

Zaključak

Formiranje građevinskih parcela je jedan od ključnih koraka u procesu dobijanja građevinske dozvole. To je kompleksan postupak koji zahteva pažljivo planiranje i saradnju između vlasnika zemljišta, urbanističkih organa i geodetskih stručnjaka. Formiranje građevinskih parcela predstavlja pravni osnov za legalnu gradnju i daje sigurnost da će objekat biti izgrađen na zemljištu koje zadovoljava planski definisane uslove.

Ukoliko razmišljate o izgradnji objekta, važno je da razumete proces formiranja građevinskih parcela i neophodnost pažljivog planiranja i izvršenja ovog procesa kako bi se obezbedio uspešan završetak projekta. Pre nego što započnete, obavezno se konsultujte sa nadležnim organima i angažujte licencirane stručnjake koji će vam pomoći da ispunite sve zahteve i propise.

 Ako želite da se informišete o različitim geodetskim uslugama, preporučujemo članke o parcelaciji i preparcelaciji, nivelaciji terena i iskolčavanju objekata.

podeli vezu

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *